Dr Aleksandra Madejska-Soltani

Miejsce hipnozy w leczeniu uzależnień


Uzależnienia od palenia papierosów, alkoholu, substancji psychoaktywnych, hazardu, seksu oraz Internetu postrzegane są współcześnie jako zaburzenia psychiczne. Istnieje wiele w miarę skutecznych oraz potwierdzonych metod leczenia uzależnień. W czasach kiedy statystyki alarmują o nadmiernym używaniu leków psychotropowych, hipnoza jako psychoterapia psychodynamiczna otwiera nowe mozliwosci dla lekarzy oraz ich pacjetow. Holistyczny punk widzenia hipnoterapeutow pozwala uaktywnić w sposób odpowiedzialny motywację do wyjcia z nalogu oraz sprawić, że proces leczniczy przebiegać będzie sprawniej, przyczyniając się do wzrostu poczucia  komfortu u pacjenta.

Celem wykładu jest:

1) przedstawienie zasad, na których opiera się hipnoza stosowana w celach psychoterapeutycznych t.j. nierozdzielności uwagi (koncetracja na jednym punkcie), VAKOG (wizualne, akustyczne, kinestetyczne, wzrokowe oraz smakowe bodźce), zwiększonej sugestywności (podatność na sugestie podczas stanu uaktywnionej, rozszezonej swiadomosci). Ważnym punktem widzenia procesu terapeutycznego jest zrozumienie różnicy między pojęciem „sugestia” oraz „hipnoza”. Podatność na sugestię oznacza w jaki sposob sugestia zostala pojęta i przyjeta do swiadomosci oraz w jaki sposób zadziałała na osobę. Hipnoza natomiast oznacza możliwość z jaka kazda osoba moze zaglebic sie w trans hipnotyczny w czasie seansu jak rowniez samoistnie bez sformuowanych przez terapeute sugestii.

2) biologicznych wykładników działania hipnozy w badaniach  przy pomocy fMRI (podatność na sugestię jest prawdopodobnie powiazana z oslabieniem polaczen pomiedzy grzbietowo-boczna czescia kory przedczołowej a siecią domyślną).W obecnych czasach badania naukowe potwierdzaja hipotezę istnienia neurofizjiologicznej bazy odpowiedzialnej za wrazliwosc odpowiedzi na sugestię, jak również za łatwość wejścia w stan hipnotyczny ( Hoeft i wsp., 2012).

3) Możliwości zastosowania hipnozy jako psychodynamicznej metody modyfikującej świadomość  w celu leczenia zaburzeń psychicznych (w tym uzależnień, bólu) oraz jako wsparcia leczenia, poprzez zmianę w nastawieniu pacjenta do terapii, redukcję stresu, wzmocnienie wiary w sukces terapeutyczny oraz pomoc w odnalezieniu zapomnianych momentów godności, zamknięcie bolesnych rozdziałów życia.