Szanowni Państwo,

 

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego informujemy, że w 2020 roku nie odbędzie się kolejna edycja Lubelskich Spotkań Naukowych.

 

Zapraszamy serdecznie na konferencję w 2021 roku.

   
Program szczegółowy Wykładowcy Wykłady
Czytaj Czytaj Czytaj

Dr Karolina Skonieczna-Żydecka

W zdrowych jelitach- zdrowy duch: o znaczeniu mikrobioty jelitowej dla zdrowia psychicznego.

Oś mózgowo-jelitowa (ang. Gut-Brain Axis, GBA) łączy fizycznie i czynnościowo centralny układ nerwowy z przewodem pokarmowym. Dwukierunkowa sygnalizacja w GBA odbywa się drogą neuralną oraz humoralnie poprzez wydzielane w świetle jelita hormony, cytokiny i metabolity bakteryjne. Jelitowy układ nerwowy reguluje perystaltykę jelit, trawienie, uczucia głodu i sytości oraz percepcję bólu w jamie brzusznej. Mikroorganizmy jelitowe oraz ich metabolity mają potencjał neuroaktywny oraz immunokompetentny wobec kluczowych obszarów mózgowia, zwłaszcza układu limbicznego, zaangażowanych w emocje.

Według medycyny opartej na dowodach naukowych, zachowanie jest przynajmniej częściowo wykładnikiem kompozycji mikrobioty jelitowej. Jak powiedział na zakończonym niedawno Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Warszawie jeden z czołowych badaczy mikrobioty jelitowej, prof. Timothy Dinan (psychiatra i gastrolog z Uniwersytetu w Cork w Irlandii): „ Bakterie jelitowe mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem". Istotnie, przewlekle doświadczany stres jest czynnikiem ryzyka rozwoju przynajmniej części zaburzeń psychicznych. Z tego względu poszukuje się swoistych „markerów bakteryjnych” zaburzeń emocjonalnych, neurorozwojowych oraz neurodegeneracyjnych. Tym samym kluczowy modyfikator składu mikrobioty jelitowej jakim jest żywienie wraz z suplementacją szczepów psychobiotycznych powinny na stałe wejść do kanonu wsparcia leczenia zaburzeń psychicznych.

 

 

MIEJSCE KONFERENCJI

Lubelskie Centrum Konferencyjne
ul. Artura Grottgera 2,
20-029 Lublin

 

ORGANIZATOR

Pharma2pharma Sp. z o.o.
ul. Klaudyny 38/117
01-684 Warszawa
tel.: 22 254 86 95
www.pharma2pharma.pl
konferencje@pharma2pharma.pl