Szanowni Państwo,

 

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego informujemy, że w 2020 roku nie odbędzie się kolejna edycja Lubelskich Spotkań Naukowych.

 

Zapraszamy serdecznie na konferencję w 2021 roku.

   
Program szczegółowy Wykładowcy Wykłady
Czytaj Czytaj Czytaj

dr Aleksandra Madejska-Soltani

WARSZTAT - Wypalenie zawodowe – Rekonstrukcja - Terapia grupowa

W trakcie warsztatu zaplanowano dokonanie refleksji i autorefleksji dotyczącej zjawiska wypalenia zawodowego:

Zastanówmy się nad tym, co jest początkiem, a co końcem pomocy osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe. Czy jest to moment postawienia diagnozy, czy pierwsza konsultacja u psychiatry, u psychologa, a może jednak u lekarza rodzinnego? Ta, jakże ewidentna myśl pojawia się w momencie, kiedy ktoś rozsądny patrzący z boku, a może i prosto w oczy, powie bohatersko pacjentowi: ʺStop, musisz się zatrzymać i przestać sobie szkodzićʺ. No i tak właśnie, w ciągu sekundy, okazuje się, że niektóre osoby zmieniły się w ʺnakręcany samochodzik-zabawkęʺ. Dopóki wystarczy mu nakręconej sprężynki, jeździ w kółko albo uderza wciąż i wciąż w ścianę. ʺAleż to niemożliwe? ʺ, ʺPraca to całe moje życie… ʺ, ʺWyrosłem w domu, w którym należy sobie zasłużyć….ʺ.

W obecnych czasach obsesja nadmiernej pracy urosła jeszcze bardziej dzięki komputerom, smartfonom czy tabletom, które umożliwiają całodobowy dostęp do biura. Dzieje się tak w ciągu tygodnia, jak również w weekendy czy na wakacjach. Taka sytuacja doprowadza do wszechobecności pracy w domu, co skutkuje izolacją z rodziną. Zauważamy, że objawy wypalenia zawodowego mają coraz częściej destrukcyjny wpływ na osoby na nie cierpiące, jak również na osoby żyjące w ich otoczeniu. Dodatkowo możemy zaobserwować, że pacjenci, którzy wyrośli w rodzinie pracoholików stają się kolejnymi pracoholikami, co utrudnia im komunikację, jak również korelację z innymi ludźmi. Diagnoza wypalenia zawodowego wymaga rzetelnego zrozumienia jego istoty, jak też mechanizmu jego rozwoju. Jest to podstawa, która pozwoli odpowiednio wspierać osoby cierpiące na ʺburn outʺ.

Nasze doświadczenie kliniczne pozwala zauważyć, że pomoc terapeutyczna oparta na pracy z grupą umożliwia pacjentom uzyskanie lepszej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Dodatni wpływ dynamiki korelacji między terapeutą oraz innymi członkami grupy, efekt narracyjny oraz rola feedbacku umożliwia osiągnięcie pozytywnej ewolucji. Jest to również technika prowadząca do uzyskania lepszej równowagi między życiem zawodowym a życiem prywatnym.

 BIBLIOGRAFIA:

1) Se reconstruire après un burn-out - 3e éd. - Les chemins de la résilience professionnelle Broché – 6 mars 2019 de Sabine Bataille (Auteur)

2) Guide du burn-out: Comment l'éviter, comment en sortir Broché – 29 mars 2017 de Anne Everard (Auteur), Thierry Janssen (Préface)

3) Se protéger contre le burn-out Broché – 8 septembre 2017 de Chantal Rens (Auteur)

MIEJSCE KONFERENCJI

Lubelskie Centrum Konferencyjne
ul. Artura Grottgera 2,
20-029 Lublin

 

ORGANIZATOR

Pharma2pharma Sp. z o.o.
ul. Klaudyny 38/117
01-684 Warszawa
tel.: 22 254 86 95
www.pharma2pharma.pl
konferencje@pharma2pharma.pl